Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 33 людини

6 кл. Українська література 31.03. Вівторок

Дата: 1 квітня 2020 о 09:14
Автор: Стасюк О. В.
4,616 переглядів

Продовжуємо читати повість " Таємне товариство боягузів..."
Стор. 201- 215 (13-24 розділи) , запит. на стор. 216 від 4 по 9 (усно)
Прочитати матеріал про сюжет. Для цього відкрийте цю новину повністю (клікніть по заголовку , підкресленому синім). Виписати в зошит те, що там підкреслено і вивчити його.

Сюжет

Пригодницькі твори цікаві передусім своїм «закрученим» сюжетом. Що таке сюжет?

Сюжет (з фр. тема, предмет) — подія чи низка подій, що покладені в основу епічного або драматичного твору. Разом із сюжетом розкриваються характери літературних героїв. Справді, саме через події ми глибше розуміємо вдачу головного героя повісті Л. Ворониної «Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9». Клим Джура впродовж низки пригод змінюється: спочатку він боязкий, невпевнений у собі хлопчик, а наприкінці твору він уже самодостатня людина, здатна приймати рішення.

Сюжет художнього твору складається з окремих елементів: експозиції, зав’язки, розвитку дії, кульмінації і розв’язки.

Експозиція (з латин, опис) зазвичай буває на початку твору. У ній письменник розповідає нам, читачам, про час і місце подій, знайомить із головними героями. В експозиції герої ще не діють, автор лише про них розповідає. Експозицією починається оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник», перші два абзаци описують головного героя: хто він, яка його вдача... У повісті «Таємне Товариство Боягузів...» експозиції немає, твір починається із зав’язки.

Зав’язка — це вихідний момент у розвитку дії художнього твору. Зав’язка здебільшого розпочинає основний конфлікт, зіткнення добра зі злом. Леся Воронина ніби поміщає нас, читачів, усередину головного героя Клима Джури. Як їй це вдається? Вона веде розповідь від першої особи («Я обережно визирнув із-за рогу будинку...»). Тож, читаючи твір, ми переживаємо події разом із Климом. Із перших сторінок повісті ми дізнаємося про непримиренні стосунки головного героя із Сашком Смиком. Ця частина і є зав’язкою.

Далі йде розвиток дії, у якому перед нами розгортаються перипетії, колізії, ми стаємо свідками неймовірних пригод, несподіваних учинків героїв. Отже, розвиток дії — це розгортання подій, що виростають із зав’язки, своєрідний перебіг розповіді автора про життя, стосунки й дії персонажів. Основну, більшу частину сюжету становить розвиток дії. Саме тут вимальовуються моральні якості персонажів, кожен із них несе певну авторську думку. Розвитку дії сприяє загострення конфлікту, інтрига. Пригадайте моменти, у яких загострювався конфлікт: злочин біля банку, проникнення хлопчиків до кабінету директора банку, контакт із синьомордами та ін.

Момент найвищого емоційного напруження в художньому творі називають кульмінацією (з латин, вершина). Це — момент вирішального зіткнення характерів, мить перелому в сюжеті, з якої починається розв’язка. Кульмінацією в повісті Л. Ворониної «Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9» є момент передавання полотняного мішечка в центрі космічних прибульців і розпорошування насіння з вершини зрізаної піраміди. Саме з цієї миті відбувається перелом у сюжеті та спадає напруження, яке збільшувалося постійно впродовж усього твору. У великих прозових творах (повість, роман) може бути кілька кульмінаційних моментів, проте один із них головний — той, про який ми щойно згадували.

Після кульмінації традиційно йде розв’язка. Розв’язка — це сюжетний елемент, у якому напруження спадає й конфлікт розв’язується. Подолання космічних прибульців і повернення машини часу додому і є розв’язкою повісті Л. Ворониної «Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9».

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.