9 кл. Українська мова 31.03. Вівторок
Контрольна робота №5.
Треба виконати один із варіантів на ваш вибір.
І В.
Відкрийте цю новину ( двічі клікніть по голубому заголовку) - і зможете побачити чи завантажити завдання. УСПІХІВ І ГАРНОГО ЗДОРОВ'Я!!!
Виконувати в зошитах , ставити номер завдання і писати відповідь.
ІІ В.
Записати в зошиті : дату, Контрольна робота №5 і виконати вправи з підручника.
Впр.325 (пис., після кожного речення написати види зв'язків у ньому (сурядний, підрядний, безсполучниковий). ЦЕ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВ'ЯЗКУ, У КОЖНОМУ Є КІЛЬКА ВИДІВ ЗВ'ЯЗКУ.
Накреслити схему 1 речення)
Впр. 331(завдання перед реченнями і після них- накреслити схему останнього речення)
9 клас
Складне речення з різними видами зв’язку
Варіант І
1. Укажіть складне речення із сурядним і підрядним зв’язком.
А Тут росли колючі кущі терну, шипшини та глоду, красувалися й дозрівали на вітах ламкої крушини темно-червоні ягоди, що їх у народі звуть вовчими.
Б Ось мати ступила вбік, і тепер кругла таріль сонця засріблилась у густій блакиті, а довкола материної голови вже не іскрився й не мерехтів німб.
В Весну, либонь, зачарували, а тепер вона чекає й не може дочекатися на слово, яке відразу ж випустить її на волю.
Г Небо чисте, на заході якісь дві-три хмари, а гримить на грозу.
2. Укажіть складне речення з трьох частин.
А Вітер підганяв їх на снігових белебнях, але як тільки вони скочувались у яр, Сіроманцеві доводилося похекати та попріти.
Б Михайло якраз натрапив на ту розмову чи суперечку, встряв у неї й почав доводити інспекторові, що він не має права лаяти учнів, і сказав щось образливе для самого інспектора.
В Обережні й лякливі, сарни належали лісовій гущині, належали таємниці, і я звідав таке відчуття, наче ця заказана таємниця постала переді мною наяву, тепер я можу приглянутись до неї пильніше.
Г Як верби гарно похилились, мов дивляться, що там робиться внизу, по тих хатках та вулицях, та й собі радіють, що люди відпочивають, що їм затишно та гарно.
3. Укажіть складне речення з безсполучниковим, сурядним і підрядним зв’язком.
А Проте маленька пташина, ця пухнаста кулька життя, що майже цілком уміщалася в моїй жмені, виявилась завзятою і не хотіла без бою віддаватись.
Б З’ївши вареника, я падаю в натоптані снігом санки, дядько Себастіян умощується на передку, і ось уже кінь виносить нас у широкий засніжений світ, де у паморозі срібно туманіють верби, де вітряки остуджують сонце, а річка погойдує переспілі китиці отого очерету, у якому й досі живуть чиїсь сумні голоси.
В 3 відльотом табуна гусак раптом відчув, як ніч поважчала і стала тиснути своєю мокрою темінню його до гнізда; темінь залазила йому в спину і крила, наче хотіла сховатися в ньому і хотіла обсохнути в його пір’ї.
Г А в цей час наді мною твориться диво: хтось невидимим смичком провів по синьому піднебессі, по білих хмарах, і вони забриніли, як скрипки.
4. Укажіть складне речення з різними видами зв’язку.
А Про юність золоту, що одцвіла зорею, лишились старості лиш спогади одні.
Б Осінній вітру крок, і хмари над землею, і пада жовтий лист в вечірньому огні.
В Коли почую твій співучий голос і легкий сміх навколо забринить, мені здається: серед поля колос гойдається і пташка десь дзвенить.
Г На старості літ Джеря любив довгими зимніми вечорами розказувати дочці й онукам, де він бував, що він бачив, в яких краях ходив, з якими людьми зустрічався.
5. Укажіть речення з пунктуаційною помилкою.
А Колисав мою колиску звук підгірської трембіти, що від неї зорі меркнуть і росою плачуть віти.
Б Краще нам німими стати, легше гори нам нести, ніж тебе розіп’ясти, наша мово, наша мати!
В У гущавину бору долітали з міста передзвони, і можливо не один звір, нашорошившись, слухав одноманітне гудіння і мчав потім, сполоханий, у такі хащі, де давно не ступала людська нога.
Г Почали радитися, як їм вибратися з плавнів, куди йти.
6. Укажіть, які види зв’язку наявні в реченні: Стояла тиха і по-своєму хвилююча година: згори на верховіття лісу опускався сизий присмерк, а внизу з-під кожного куща виповзав туман, тому здавалось, що над землею коливалися два неба.
A сполучниковий сурядний і підрядний
Б безсполучниковий і сполучниковий сурядний
B безсполучниковий і сполучниковий підрядний
Г безсполучниковий і сполучниковий сурядний і підрядний.
7. Укажіть речення, що відрізняється за способом зв’язку між частинами.
А А я додам: любити можна поезію в добу ракет, бо, дивна річ, людина кожна якоюсь мірою поет.
Б Над вечір хуга втихла, а повітря стало таким прозорим, що було далеко видно голі дерева понад шляхом.
В Як хочеш від людей шаноби, любов і гнів бери у путь, а то лиш допотопні сноби твою поезію приймуть.
Г Довго слухав того вечора Валерій Іванович сповідь архітектора, і боляче було чути, як раз у раз зривається в стражданні голос цієї мужньої людини.
8. Установіть відповідність між реченнями та їхніми характеристиками.
1 безсполучникове 2 складносурядне 3 складнопідрядне 4 складне з різними видами зв’язку |
А Заходило сонце, у вузеньких хутірських вуличках стояла червона курява, в садках варилась на триніжках вечеря, гупали об землю спілі яблука. Б Коли на грудях моря розстелялась мла, хвиль сонних перемови повторяли птахи. В Потім Василько ніс вудки до хліва, гарненько складав їх на кілочки, вбиті під стріхою, і йшов у хату. Г Горобці зірвалися при моєму наближенні з копиці сіна, та ще неподалік застрекотала сорока. Д Уроки Віталій робив у материній кімнаті, вона в цей час плела і не тільки не заважала йому, а й сприяла тому, щоб їх ніхто не турбував. |
9. Установіть відповідність між реченнями і кількістю частин у них.
1 шість 2 три 3 чотири 4 п’ять |
А Вовка закотило в лісосмугу, він обійняв лапами якусь деревину, навіть учепився за неї зубами, але вітер відірвав його від неї. Б І я зачудовано і вражено відчув, що корінь цього дерева таки я і що мені, аби воно жило, треба працювати й працювати. В Поглянь просто так, бо читати тут нічого; коли ж поїдемо, побачиш, скільки позосталося щоразу поза рядками цими, і вже тоді подумай про тих людей, які змагаються тут за свій побут, і про всю нашу землю, яка щодалі розпадається, роздрібнюється, і нема сили, яка б зібрала всіх докупи. Г Мати вірила: земля усе знає, що говорить чи думає чоловік, що вона може гніватись і бути доброю, і на самоті вона тихенько розмовляла з нею, довіряючи свої радощі, болі й просячи, щоб вона родила на долю всякого: і роботящого, і ледащого. Д Ліс зустрічає Данила, як тата: гілля немовби одхиляється з-понад стежки, щоб він часом не вдряпнувся, пеньки немовби одступають від неї, щоб він часом не спіткнувся. |